Dhjetë këshilla se si ta trajtoni lëkurën e kuqe dhe të irrituar

Life style

Dhjetë këshilla se si ta trajtoni lëkurën e kuqe dhe të irrituar

Më: 9 maj 2021 Në ora: 23:30
Foto ilustrim

Rutina e gabuar e bukurisë mund të çojë në lëkurë të thatë, të irrituar dhe të skuqur. Ndonjëherë ju as nuk e kuptoni se në të vërtetë po dëmtoni fytyrën tuaj duke përdorur produkte shumë të shtrenjta. Kjo pasi nuk ka të bëjë gjithmonë me çmimin e kujdesit për lëkurën, por më tepër me trajtimin e duhur.

Të kesh një lëkurë të përsosur pa grim është thelbësore për gratë dhe këto janë 10 këshilla profesionale që mund t’ju ndihmojnë:

1. Përdorni një vaj ose krem sesa një locion.

Ka një ndryshim midis përdorimit të kremrave dhe locioneve. Për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme, është më mirë të përdorni kremra. Sepse siguron një pengesë më të rëndë për ta mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar. Locioni thithet shpejt nga lëkura dhe rekomandohet për lëkurën normale, mund të përdoret gjithashtu gjatë muajve të verës.

2. Mundohuni të kufizoni kohën e banjës ose dushit në vetëm 10 minuta.

Koha maksimale e rekomanduar e banjës dhe dushit është rreth 5 deri në 10 minuta. Dermatologët thonë se kjo është koha e mjaftueshme për të pastruar dhe hidratuar lëkurën. Tejkalimi i tij mund të sjellë pasoja të pakëndshme. Kur laheni dhe pastroheni tepër, vajrat natyralë që mbajnë lëkurën tuaj të shëndetshme hiqen, poret hapen dhe uji shpëton nga trupi. Atëherë, mund të vëreni disa acarime dhe skuqje. Gjithashtu, ka përfitime nga dushet e nxehta, të ngrohta dhe të ftohta, por nëse nuk jeni i sigurt se cila është e mirë për lëkurën tuaj, shkoni me ujë të vakët.

3. Mos përdorni produkte të lëkurës “pa aromë”.

Nëse keni vërejtur që lëkura juaj është irrituar dhe e ndjeshme, përdorni locione, sapunë dhe detergjentë “pa aromë”. Ato minimizojnë acarimin dhe shkaktojnë më pak reaksione alergjike. Jini të kujdesshëm ndaj produkteve që janë të shënuara me fjalën, “pa aromë”. Ata mund të kenë kimikate që mund të irritojnë lëkurën tuaj.

4. Mbyllni derën e banjës.

Kohë pas kohe, mund t’i lini derën e banjës hapur derisa bëni dush për të lënë më shumë ajër. Dermatologët sugjerojnë të shmangni këtë zakon. Mbani derën e mbyllur në banjë, kjo mban lagështinë e nevojshme në dhomë, në mënyrë që lëkura juaj të mos thahet shumë.

5. Vendoseni krem hidratues menjëherë pas dushit ose larjes së fytyrës.

Koha më e mirë për të vendosur krem hidratues është kur lëkura juaj është e lagur. Në këtë rast, ajo bllokohet nga hidratimi dhe parandalon acarimin shtesë. Mundohuni të mos përdorni një peshqir për tharjen e fytyrës, por vendosni krem menjëherë pas larjes.

6. Reduktoni “Scrub”-in vetëm në raste të rralla.

Kur lëkura juaj është e ndjeshme, shtresimi i fortë mund ta dëmtojë atë dhe mund të përfundoni me skuqje dhe acarim. Dermatologët nuk rekomandojnë përdorimin e pastrimeve dhe metodave mekanike. është më mirë të përdorni shtresues kimikë të butë. Nëse lëkura juaj ndihet e thatë pas shtresimit, përdorni menjëherë një eksfoliues kimikal të butë.

7. Bleni produkte me përbërës të veçantë qetësues.

“Produktet që përmbajnë niacinamide, squfur, allantoin, kafeinë, rrënjë jamballi, kamomil, aloe dhe kastravec mund të ndihmojnë në uljen e skuqjes”, thonë dermatologët. Për më tepër, ekspertët rekomandojnë përdorimin e pajisjeve organike të pastrimit.

8. Filloni të qetësoheni në rutinën tuaj të bukurisë.

Nëse jeni i sigurt që nuk keni ndonjë çrregullim të lëkurës, por fytyra juaj ende duket e irrituar dhe e kuqe, është koha të minimizoni kozmetikën tuaj, përfshirë përbërjen, sepse njëra prej tyre mund të shkaktojë alergji. Mund të përpiqeni të rivendosni produktet, një nga një, brenda dy ditësh. Kjo metodë mund t’ju ndihmojë të kuptoni se cili produkt ose përbërës është i dëmshëm për ju, dhe përfundimisht mund të shmangni blerjen e një kremi të ndryshëm me të njëjtën përbërës, shkruan Bright Side, transmeton Klan Kosova.

9. Përdorni llojin e duhur të kremit kundër diellit.

Disa njerëz janë shumë alergjikë ndaj kremit ndaj diellit dhe as nuk e kuptojnë që është problemi. Si rezultat, lëkura juaj bëhet e ndotur dhe skuqet për shkak të përbërësve kimikë. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, është më mirë të përdorni një krem kundër diellit me zink ose dioksid titani.

10. Bëni një pushim nga trajtimi juaj i bukurisë.

Ju mund të blini dhe përdorni produkte të komplikuara gjithnjë e më shumë ndërsa përpiqeni të rregulloni një problem, por ndonjëherë, thjeshtësia është më e mira. Dermatologët thonë se trupi juaj gjithashtu ka nevojë për një shkëputje nga rutina juaj e bukurisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat