Pse keni përparësi nëse keni rrudha rreth syve? - Bota Sot
Pse keni përparësi nëse keni rrudha rreth syve?

Life style

Pse keni përparësi nëse keni rrudha rreth syve?

Më: 20 qershor 2018 Në ora: 18:54
Foto ilustrim

Sipas studimit të fundit të Westernization në Ontario, rrudhat rreth syve na bëjnë më të ndershëm.

Kjo është një karakteristikë që mund të na ndihmojë të komunikojmë më mirë emocionalisht me njëri-tjetrin, thonë shkencëtarët.

Një studim i publikuar në revistën "Emocioni", fokusohet në të ashtuquajturën D-buzëqeshje, e cila formohet nga tkurrja e muskujve që formojnë rrudhat rreth syve. Shumë shkencëtarë besojnë se një buzëqeshje e tillë është e vetmja e sinqertë.

Të gjitha buzëqeshjet e tjera lidhen vetëm me tkurrjen e muskujve rreth gojës.

Kreu i studimit, Nur Malek, tha se gjetjet tregojnë "një gjuhë potenciale universale" për të lexuar emocion njerëzor dhe sinqeritetin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera