Zaev të martën takohet me kryeministrin grek Mitsotakis - Bota Sot
Zaev të martën takohet me kryeministrin grek Mitsotakis

Maqedonia

Zaev të martën takohet me kryeministrin grek Mitsotakis

Më: 21 shtator 2019 Në ora: 16:20
Zoran Zaev dhe Kyriakos Mitsotakis

Siç njoftojnë nga AIM, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Komeve të Bashkuara në Nju Jork, të martën, më 24 shtator është paraparë takim mes kryeministrit Zoran Zaev dhe kryeministrit Kyriakos Mitsotakis.

Ky takim do të jetë i parë i tyre, ndërsa Mitsotakis derisa ishte në opozitë kundërshtonte Marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë.

Mitsotakis nesër shkon në Nju Jork, ku do të merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të KB-së, ndërsa përveç kryeministrit Zaev, sipas informacioneve nga Athina, është paraparë takime bilaterale edhe me kryetarin e SHBA-ve, Donald Trump dhe me kryetarin e Turqisë Recep Tayip Erdogan.

Delegacioni i Maqedonisë së Veriut përveç kryeministrit Zaev përbëhet edhe nga zëvendëskryeministri Bujar Osmani, ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Naser Nuredini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...