Google tani ofron kyçje pa fjalëkalim, për përdoruesit e Android - Bota Sot
Google tani ofron kyçje pa fjalëkalim, për përdoruesit e Android

Mobile

Google tani ofron kyçje pa fjalëkalim, për përdoruesit e Android

Më: 14 gusht 2019 Në ora: 13:41
Foto ilustrim

Google ka ndërmarrë një hap të rëndësishëm për një të ardhme që nuk kërkon fjalëkalime, duke lejuar përdoruesit e telefonit të hyjnë në disa faqe në internet duke përdorur vetëm telefonat e tyre Android. 

Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje të regjistroheni në një ueb duke përdorur një kod kalimi ose gjurmët e gishtërinjve, duke filluar me telefonët Pixel të Google të hënën dhe përhapjen në telefonat e tjerë relativisht të fundit Android në ditët e ardhshme, tha Google.

“Kjo aftësi e re shënon një hap tjetër në rrugëtimin tonë për ta bërë autentifikimin më të sigurt dhe më të lehtë për të gjithë për t’u përdorur,” thanë dy anëtarët e ekipit të Google, Dongjing Ai dhe Christiaan Brand, në një postim në blog të hënën. 

Tani për tani, shërbimi funksionon në faqen e internetit të passwords.google.com, por kompania planifikon ta zgjerojë atë në shërbimet e tjera të Google.

Por tani është vetëm një hap i vogël. Google e ofron atë vetëm në situata “regjistrimi” ku jeni duke konfirmuar vërtetimin tuaj në vend se regjistrimet për herë të parë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...