Google tani ofron kyçje pa fjalëkalim, për përdoruesit e Android

Mobile

Google tani ofron kyçje pa fjalëkalim, për përdoruesit e Android

Më: 14 gusht 2019 Në ora: 13:41
Foto ilustrim

Google ka ndërmarrë një hap të rëndësishëm për një të ardhme që nuk kërkon fjalëkalime, duke lejuar përdoruesit e telefonit të hyjnë në disa faqe në internet duke përdorur vetëm telefonat e tyre Android. 

Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje të regjistroheni në një ueb duke përdorur një kod kalimi ose gjurmët e gishtërinjve, duke filluar me telefonët Pixel të Google të hënën dhe përhapjen në telefonat e tjerë relativisht të fundit Android në ditët e ardhshme, tha Google.

“Kjo aftësi e re shënon një hap tjetër në rrugëtimin tonë për ta bërë autentifikimin më të sigurt dhe më të lehtë për të gjithë për t’u përdorur,” thanë dy anëtarët e ekipit të Google, Dongjing Ai dhe Christiaan Brand, në një postim në blog të hënën. 

Tani për tani, shërbimi funksionon në faqen e internetit të passwords.google.com, por kompania planifikon ta zgjerojë atë në shërbimet e tjera të Google.

Por tani është vetëm një hap i vogël. Google e ofron atë vetëm në situata “regjistrimi” ku jeni duke konfirmuar vërtetimin tuaj në vend se regjistrimet për herë të parë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat