Shkenca ngre alarmin: Koronavirusi mund të përhapet nga ekranet e telefonave - Bota Sot
Shkenca ngre alarmin: Koronavirusi mund të përhapet nga ekranet e telefonave

Mobile

Shkenca ngre alarmin: Koronavirusi mund të përhapet nga ekranet e telefonave

Më: 4 mars 2020 Në ora: 09:24
Foto ilustrim

Koronavirusi mund të mbijetojë në sipërfaqe të vështira, siç janë ekranet e telefonit, deri në një javë dhe ofron rrugë të mundshme infeksioni, paralajmërojnë shkencëtarët.

Virusi përhapet përmes ciklave të pështymës, të lëshuara nga kolla apo teshtima dhe mbetja mund të jetë e fuqishme për 7 ditë në sipërfaqe të tilla si doreza dhe aparate.

Ekspertët paralajmërojnë se telefonat mund të jenë duke vepruar në përhapjen e virusit vdekjeprurës, duke këshilluar që ata të fshihen të paktën dy herë në ditë me një dezinfektues.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat