Telefonat e mençur të Samsung mund të fillojnë transportin pa karikues - Bota Sot
Telefonat e mençur të Samsung mund të fillojnë transportin pa karikues

Mobile

Telefonat e mençur të Samsung mund të fillojnë transportin pa karikues

Më: 9 korrik 2020 Në ora: 23:31
Foto ilustrim

“Samsung Electronics po diskuton se si ta hiqni ngarkuesin nga komponentët e smartfonit me kompani të lidhura”.

Arsyeja për vendimin është se shumë njerëz tashmë kanë karikues, dhe dhënia fund e prodhuesit të të rinjve për çdo blerje do të ndihmonte në uljen e kostove.

Sipas një raporti nga faqja Koreane e lajmeve ETNews, ndryshimi mund të fillonte nga viti 2021.

Përputhshmëria 5G, e cila është e pranishme në telefonat e flamurit të Samsung, gjithashtu ka rritur kostot e prodhimit, shkruan Independent. Pritet që politika e Samsung të prek edhe industritë e ndërlidhura.

Kompania është prodhuesi më i madh në botë i telefonave inteligjentë, duke prodhuar rreth 400 milion çdo vit. Nëse Samsung do të zvogëlojë numrin e karikuesve që i duhen, mund të ketë një efekt trokitje në ndërmarrjet e tjera.

Samsung nuk është i vetmi prodhues i madh smartphone që raportohet se e konsideron këtë vendim.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat