Nokia do të shkurtojë deri në 10 mijë punëtorë gjatë 2 viteve të ardhshme

Mobile

Nokia do të shkurtojë deri në 10 mijë punëtorë gjatë 2 viteve të ardhshme

Më: 16 mars 2021 Në ora: 23:21
Nokia

Nokia do të heqë 10,000 punëtorë brenda dy viteve për të ulur kostot dhe investuar më shumë në kërkime.

Lajmin e bëri të ditur shefi ekzekutiv Pekka Lundmark, i cili mori drejtimin e Nokia vitin e kaluar dhe ka bërë ndryshime të thella që nga ajo kohë për t’u rikuperuar nga gabimet e produktit nën menaxhimin e mëparshëm të kompanisë.

Ai njoftoi një strategji të re në tetor nën të cilën Nokia do të ketë katër grupe biznesi dhe tha se kompania do të “bëjë gjithçka që duhet” për të marrë drejtimin në 5G.

Lundmark pritet të njoftojë ditën e enjte strategjinë e tij afatgjatë dhe të vendoste objektiva financiare.

Kompania tha në një deklaratë se pret rreth 600 milion euro (715 milion dollarë) deri në 700 milion euro ristrukturim dhe akuza shoqëruese deri në 2023.

“Këto plane janë globale dhe ka të ngjarë të prekin shumicën e vendeve”, tha një përfaqësues i Nokia.

Nokia ka në plan të rrisë investimet në kërkim dhe zhvillim dhe aftësitë e ardhshme duke përfshirë 5G, cloud dhe infrastrukturën dixhitale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat