iPhone-t e rinj sjellin teknologjinë e-SIM por vetëm nënte vende e ofrojnë këtë shërbim - Bota Sot
iPhone-t e rinj sjellin teknologjinë e-SIM por vetëm nënte vende e ofrojnë këtë shërbim

Mobile

iPhone-t e rinj sjellin teknologjinë e-SIM por vetëm nënte vende e ofrojnë këtë shërbim

Më: 14 shtator 2018 Në ora: 15:43
Ilustrim

Modelet e reja iPhone XS dhe XS Max vinë me dy karta SIM. Në Kinë ky konfigurim ofrohet përmes dy kartave fizike ndërsa jashtë Kinës njëra prej tyre është e-SIM.

Por vetëm nëntë vende të botës ofrojnë mbështetje për këtë teknologji dhe ato janë: Austria, Kanadaja, Kroacia, Republika Çeke, Gjermania, Hungaria, India, Spanja, Britania dhe SHBA-ja.

Kartat elektronike eliminojnë nevojën për një fole fizike për katat SIM. Përkundrazi ato janë karta SIM të integruara dhe mjafton që operatori të ofrojë mbështetje për teknologjinë.

Fillimisht kjo teknologji u soll tek Apple Watch Series 3 duke hedhur mundësinë që iPhone do të jetë destinacioni i radhës.

Ndërsa adoptimi global i e-SIM është i vogël, lançimi i pajisjeve me këtë teknologji mund ti detyrojë operatorët ta adoptojnë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera