Rrathët e çuditshëm në Namibi - Bota Sot
Rrathët e çuditshëm në Namibi

Ndryshe

Rrathët e çuditshëm në Namibi

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 17:56
Namibi

Në disa lëndina me bar në Namibi për vite të tëra shfaqen rrathë të çuditshëm në të cilët nuk ka jetë, e që rëndom zhduken spontanisht pas disa dekadash. Rrathët më të vegjël zhduken pas mesatarisht 24 vjetëve, ndërsa ata më të mëdhenj madje edhe pas 75 vjetëve.

Sipas ekspertëve amerikanë, që janë marrë me këtë fenomen, thuhet se ekzistojnë disa hipoteza mbi shkakun e paraqitjes së këtyrë rrathëve, por asnjëra prej tyre nuk është bindëse.

Ata e kanë shqyrtuar (dhe hedhur poshtë) teorinë, sipas së cilës termitët në foletë e tyre  nëntokësore dhe, disa lloje të bimëve, i kanë tërhequr burimet e ushqimit kah vetja e tyre duke i lënë rrathët pa jetë në ta.

Megjithë përpjekjet e shkencëtarëve, deri më tani asgjë nuk i shpjegon këta rrathë të çuditshëm, të cilët vazhdojnë të jenë një nga shumë misteret interesante të pazgjidhura të planetit tonë të bukur. 

Image
Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...