Disa arsyje pse India është sikur planet tjetër - Bota Sot
Disa arsyje pse India është sikur planet tjetër

Ndryshe

Disa arsyje pse India është sikur planet tjetër

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 13:43
Indi

Me mbi 1600 gjuhë të folura dhe pothuajse me 1/6 e popullsisë së botës, India nuk është thjeshtë ndonjë vend i zakonshëm. Diversiteti në peizazhin, kuzhinën dhe motin e bëjnë të duket një vend krejtësisht i ndryshëm.

Bota ka 4 stinë, India ka 6

Bota ka rreth 8000 gjuhë, vetëm në Indi janë 1600

Ka një shkollë që mbledh mbeturina plastike në vend të parave si shkollim

Derisa në gjithë botën ka pasur rënie të hapësirave të gjelbëruara, në Indi ato janë rritur

Meshkujt përqafohen dhe i shtrëngojnë duart

Numri i njerëzve që çdo ditë udhëtojnë në hekurudhat indiane është e barabartë me popullsinë e Australisë

Ju jeni me fat, nëse jeni në Indi. Atje çdo gjë është e lirë

Nuk do të gjeni letër higjienike në tualete

Ka një qytet ku bankat nuk kanë qelës ne dyert e tyre

India është qytet i festivaleve

Është toka e njerëzve të bukur

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...