Optimizmi zgjat jetën - Bota Sot
Optimizmi zgjat jetën

Ndryshe

Optimizmi zgjat jetën

Më: 28 gusht 2019 Në ora: 09:58
Foto Ilustrim

Optimistët jetojnë më gjatë pasi është parë një lidhje e ngushtë midis përballimit të jetës në një mënyrë gjithnjë pozitive dhe jetëgjatësi, deri në atë pikë sa që mesatarisht duke parë botën në rozë zgjat jetëgjatësinë me 11-15% në më shumë sesa jo optimistët, sipas Universitetit të Bostonit të botuar në revistën e Akademisë Amerikane të Shkencave (Pnas).

Në mesin e mbi 85 vjeçarëve ka më shumë që përballen me jetën në mënyrë pozitive, pavarësisht nga statusi socio-ekonomik, kushtet shëndetësore, depresioni dhe mënyra e jetesës. Jo vetëm, pra, të qenit optimist mbron më shumë nga sëmundjet kronike dhe vdekja e parakohshme, siç është vërtetuar në studimet e mëparshme, por ka më shumë të ngjarë të ketë edhe jetëgjatësi të jashtëzakonshme.

Një përfundim për të cilin studiuesit, të udhëhequr nga Lewina O. Lee, erdhën për të analizuar të dhënat e mbledhura në kontekstin e dy studimeve: njëra e kryer në 69,744 gra dhe tjetra në pothuajse 1.500 burra. Mosha mesatare e grave, në kohën e vlerësimit të tyre në 2004, ishte 58-86 vjet, ndërsa vdekshmëria e tyre u zbulua në 2014.

Për burrat, mosha mesatare në kohën e vlerësimit të optimizmit, e bërë në vitin 1986, ishte 41-90 vjet, ndërsa vdekshmëria ishte e kontrolluar në vitin 2016.

Studiuesit kanë vërejtur kështu një rritje të jetëgjatësisë të shoqëruar me një optimizëm më të madh, të barabartë mesatarisht me 11-15%. e cila, përfundojnë ata, sugjeron që të qenit optimist mund të jetë një faktor i rëndësishëm për plakjen në shëndet.  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat