Gruaja shpëton pemën antike, jetoi mbi të për 2 vite

Ndryshe

Gruaja shpëton pemën antike, jetoi mbi të për 2 vite

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 13:10
Julia Hill

Julia Hill është një aktiviste mjedisore që la gjurmët e saj në histori duke shpëtuar pemë duke jetuar në të për më shumë se 2 vite.

Ju e dini që një person bëri diçka të madhe kur frymëzoi një episod të  Më poshtë do të njiheni me historinë e një gruaje, një peme dhe se si një person mund të bëjë ndryshimin.

Julia Hill lindi më 18 shkurt 1974, në Misuri, në familjen e një udhëtari predikues. Në moshën 23 vjeç, ajo u bashkua me një grup aktivistësh mjedisorë në Kaliforninë veriore të cilët po protestonin për prerjen e drurëve të kuqërremë antikë nga Kompania Pacific Lumber.

Metoda e tyre e protestës ishte elokuente dhe e thjeshtë: ata thjesht u ulën në pemët që ishin gati të priteshin.

Ata qëndruan roje me rotacion për disa ditë në të njëjtën kohë. Julia ishte e vetmja që qëndroi në majë të pemës për më shumë se 2 vite, e cila u zotua të mos zbresë derisa të bënte ndryshimin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat