​Historia e trishtuar e pemës më të vetmuar në botë

Ndryshe

​Historia e trishtuar e pemës më të vetmuar në botë

Më: 6 shtator 2021 Në ora: 00:04
Foto ilustrim

Ne të gjithë jemi të njohur me skenat e pemëve të vetme afrikane në savanë.

Deri vonë, kishte një pemë në Niger që u bë simbol i atij rajoni: aq sa dukej e vetmuar, ishte edhe mrekulli, duke pasur parasysh se nuk kishte asgjë për kilometra përreth saj.

Pema më e vetmuar në botë u quajt Tenere, sipas rajonit nigerian në të cilin ndodhej. Për 300 vjet, besohej se kjo ishte pema e vetme në një rreth prej 400 kilometrash. Më vonë u zbulua se 150 kilometra larg, në fshatin Timia, një e ashtuquajtur "pemë e humbur" po rritej.

Por kjo ende nuk e zvogëlon rëndësinë e saj, dhe veçanërisht pamjen prekëse të kësaj forme jete. Ky ishte anëtari i fundit i një grupi pemësh që dikur u rritën në këtë pjesë të shkretëtirës. Rrënjët e saj arritën të arrijnë në një burim uji 36 metra larg.

Pemë të tilla janë të zakonshme në Afrikë, veçanërisht në savanat afrikane edhe pse ato mund të gjenden edhe në Lindjen e Mesme. Ato mund të rriten rreth 20 metra në lartësi dhe janë mjaft të qëndrueshme kur bëhet fjalë për periudha të thata, por edhe shumë të ftohta, terren ranor dhe tokë të varfër.

Pema Tenere u zbulua në vitin 1939 nga oficeri i armatës franceze Michel Lesourd, i cili nuk mund të mos mrekullohej nga kjo pamje.

Përveç që ishte mahnitës në vetvete, ai u mahnit nga fakti se shumë karvanë që kalonin aty nuk e përdornin: devetë nuk e mbulonin atë, dhe banorët vendës nuk i përdornin degët e tij për të ngrohur netët e ftohta të shkretëtirës ose për të përgatitur zjarre për gatim. Me sa duket, ata gjithashtu e respektuan atë në atë masë saqë çdo ndërhyrje në mrekullinë e Nënës Natyrë ishte e ndaluar.

Njëzet vjet më vonë, eksploruesi francez Henri Lhote erdhi në Tenere për të parë pemën dhe u mahnit nga pamja: pema e gjelbër që dikur lulëzonte tani dukej se ishte tharë dhe tharë, dhe dëmtimi i saj ishte i dukshëm. Ndërsa nomadët e konsideruan atë pothuajse të shenjtë, gjithçka që mbeti ishte të arrinim në përfundimin se dikush keqdashës e kishte dëmtuar atë.

Më në fund, në vitin 1973, kjo pemë u rrëzua nga një shofer kamioni. Lajmi pothuajse i pabesueshëm tronditi të gjithë ata që kaluan këto rrugë në karvanët e tyre, ose erdhën si eksplorues profesionistë për ta admiruar. Së shpejti u përhap një thashetheme se shoferi i panjohur libian ishte padyshim i dehur - sepse si tjetër ai mund të përplaset me pengesën e vetme në këtë shkretim?

Pema u transferua në Muzeun Kombëtar të Nigerit dhe një skulpturë metalike u vendos në vendin e saj për ta nderuar atë.

Titulli i saj "Pema më e vetmuar në botë" tani mbahet nga një bredh në ishullin Campbell të Zelandës së Re, e cila ishte mbjellë nga një burrë njëqind vjet më parë. Fqinji i tij i parë është 222 kilometra larg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat