​Artefakte nga viti 6.000 para Krishtit zbulohen në stomakun e aligatorit

Ndryshe

​Artefakte nga viti 6.000 para Krishtit zbulohen në stomakun e aligatorit

Më: 15 shtator 2021 Në ora: 18:03
Foto ilustrim

Ndërsa studionte përmbajtjen e stomakut të një aligatori 750 kilogramësh në Misisipi, pronari i Red Antler Processing, Shane Smith hasi në dy artefakte parahistorike, amerikane vendase.

Një ekspert i tha Clarion-Ledger se zbulimi i objekteve nuk ishte një shenjë se diçka e keqe kishte ndodhur. Në vend të kësaj, aligatori ka të ngjarë të ketë ngrënë objektet me shpresën se do të ndihmonin tretjen e tij.

Smith vendosi të hapë trupin e aligatorit pasi lexoi raportet se një procesor në Karolinën e Jugut kishte gjetur etiketa qensh në përmbajtjen e stomakut të një aligatori atje, raporton Clarion Ledger.

Smith nuk e dinte se çfarë do të gjente; megjithatë, ai me siguri nuk priste të zbulonte një majë shigjete parahistorike.

“Ishte thjesht mosbesim. Thjesht nuk ka mundësi që ai të kishte një shigjetë," tha ai.

James Starnes, drejtor i gjeologjisë pranë Departamentit të Cilësisë Mjedisore në Misisipi, studioi një fotografi të majës së shigjetës dhe përcaktoi se ishte në të vërtetë e tillë, raporton Insider.

Sipas Fox News, maja e shigjetës ishte pjesë e një arme të hershme. Starnes vlerësoi se artefakti daton rreth 5.000 – 6.000 p.e.s.

Sipas Britannica, kulturat e hershme amerikane vendase "Paleo-indianët" filluan të eksperimentojnë me prodhimin dhe ushqimin në vitin 6000 p.e.s. Metodat e tyre për gjueti dhe ushqim u treguan aq efektive saqë ato u përdorën nga amerikanët vendas deri pas kolonizimit evropian.

Mendimi fillestar i Smith kur zbuloi artefaktet ishte se aligatori ishte qëlluar ose më keq - kishte hëngër njeri. Por ai dhe eksperti i kafshëve të egra Ricky Flynt besojnë se aligatori ka të ngjarë të jetë ndodhur mbi objektet dhe i ka ngrënë për të ndihmuar tretjen.

"Hipoteza ime më e mirë është kudo që ai kapi shkëmbinjtë e tjerë, ai e mori majën e shigjetës indiane," tha Smith.

"Aligatorët janë të njohur për gëlltitjen e zhavorrit dhe shkëmbinjve për të ndihmuar tretjen. Ne e dimë që aligatorët dhe krokodilët e bëjnë këtë," tha Flynt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat