Ariu gjigant del papritmas nga mali, sulmon ekipin mjekësor

Ndryshe

Ariu gjigant del papritmas nga mali, sulmon ekipin mjekësor

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 17:56
Pamje nga vendi i ngjarjes

Në pusi i ka zënë pesë persona një ari gjigant, i llojit himalayan, duke i sulmuar rëndë gjatë javës së kaluar.

Rasti ka ndodhur në Chamoli, zonë e Uttarakhandit në Indi, ku autoritetet u njoftuan që të dalin në vendngjarje dhe të tentojnë ta ndalin ariun.

Një ekip veterinarësh dolën në zonë dhe arritën ta qetësonin kafshën, derisa paraprakisht kjo e fundit rezistoi duke i sulmuar.

Ekipi përdori një rrjetë për ta neutralizuar ariun himalayan.

Raste të tilla të sulmeve thuhet se janë të shpeshta, pasi ky lloj i ariut është i shpeshtë në malet indiane. Ariu i zi himanalyan është në listën e kafshëve të rrezikuara.

Ai zbret gjatë dimrit në hapësira të banuara me njerëz në kërkim të ushqimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat