Gurët e Stonehenge mund të jenë transportuar në “autostradën e gurit” - Bota Sot
Gurët e Stonehenge mund të jenë transportuar në “autostradën e gurit”

Ndryshe

Gurët e Stonehenge mund të jenë transportuar në “autostradën e gurit”

Më: 30 qershor 2018 Në ora: 21:03
Foto ilustrim

Studiuesit besojnë se mund të kenë zgjidhur misterin se si gurët e mëdhenj të Stonehenge u transportuan.

Pretendohet se gurët Stonehenge , të vendosura pranë Amesbury, në Anglinë jugore, u zhvendosën nga guroret e Uellsit në bregun perëndimor të Britanisë së Madhe përgjatë një autostrade prej guri prej 180 miljesh .

Gazeta Antikiteti pohon se rruga që fillimisht mendohej të ishte e vërtetë – e propozuar nga HH Thomas në vitin 1923 – është e gabuar.

Ajo thotë: “Teknika të reja analitike, së bashku me mikroskopin e dritës të transmetuar dhe pasqyruar, kanë nxitur kohët e fundit një shqyrtim të përtërirë të punës së Thomas”.

“Ndërsa i respektuar për kohën e saj, rezultatet e këtyre analizave të reja, të kombinuara me një kontroll të plotë të mostrave të arkivuara të konsultuara nga Thomas, zbulojnë se lokacionet kyçe që besohet të jenë burime për blloqet blu të Stonehenge mund të zbriten në favor të lokacioneve të reja të identifikuara Craig-Rhos-y-felin dhe Carn Goedog”.

Një studim pohon se gurët u zhvendosën nga Pembrokeshire në Wiltshire në një rrugë duke përdorur rrugë dhe lumenj.

Bluestones më të vegjël vijnë nga Pembrokeshire.

Qindra njerëz ndihmuan për të ndërtuar këtë pikë referimi.

Sot, Stonehenge është e lidhur me druidët – dhe shumë njerëz mendojnë gabimisht se e kanë ndërtuar strukturën.

Sidoqoftë, arkeologët besojnë se është ndërtuar nga tre grupe – Neolitikët, njerëzit Beaker dhe Peoples Wessex – të cilët thuhet se kanë përfunduar vendin që shohim sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...