Ja pse duhet të qeshni gjithmonë kur bëni foto për pasaportë - Bota Sot
Ja pse duhet të qeshni gjithmonë kur bëni foto për pasaportë

Ndryshe

Ja pse duhet të qeshni gjithmonë kur bëni foto për pasaportë

Më: 10 korrik 2018 Në ora: 06:44
Pasaporta

Sipas një studimi të ri, tashmë duhet të buzëqeshni gjithmonë në foton e pasaportës tuaj të ardhshme. Studimet e fundit kanë zbuluar se duke qeshur në foton e pasaportës tuaj mund të pengojë mashtrimin e identitetit. Hulumtimet e tyre kanë studiuar shumë mënyra për identifikimin më të mirë të njerëzve përmes fotografive një çështje e rëndësishme kjo për autoritetet që përpiqen të identifikojnë pasaportat e falsifikuara.

Studimi zbuloi se disa njerëz kishin vështirësi në identifikimin e njerëzve kur shprehja e tyre e fytyrës ishte neutrale dhe se ishte më e lehtë të përputheshin me fotot ku individi po qeshte në të dyja fotografitë. “Foto ID është një pjesë e rëndësishme e jetës sonë dhe megjithatë ne e dimë se truri i njeriut ka një kohë të vështirë në përputhjen me fotot e njerëzve dhe në fotot që përputhen me personin e vërtetë”, tha Dr Mila Mileva nga departamenti i psikologjisë në Nju Jork.

“Mashtrimi i identitetit është një problem i vërtetë në shumë nivele, prandaj është e rëndësishme që të bëjmë më shumë kërkime në këtë fushë për të parë se si mund të përmirësojmë metodat e identifikimit”. Studimi përmbante tre teste kryesore. Në testin e parë, pjesëmarrësve iu kërkua të përputheshin me shprehjet neutrale të fytyrës, e cila ishte e ngjashme me fotografinë e pasaportës, me një foto të të njëjtit person duke qeshur.

Testi i dytë u kërkoi atyre që të përputhen me një fytyrë neutrale me njerëz të qeshur, por duke mos treguar dhëmbët. Ndërsa, testi i tretë kishte pjesëmarrës që përputheshin me fotot ku vetëm gjysma e poshtme e fytyrës së personit ishte e dukshme. Rezultatet e të tre studimeve treguan se buzëqeshjet me gojë hapur u krahasuan me normat më të larta.

“Hulumtimi ynë sugjeron që zëvendësimi i shprehjes neutrale që zakonisht përdorimi kur marrim fotografitë e identifikimit me një buzëqeshje të hapur mund të bëjë fytyrën tonë që të përputhet me një vendim më të lehtë”, tha Dr Mileva.

“Sapo ekziston një mospërputhje në shprehjen emocionale. Studiuesit sugjeruan se fotografitë e qeshura mund të ndihmonin agjentët e emigracionit në kontrollet e pasaportave dhe potencialisht të zvogëlonin mashtrimet e identitetit. Duhet të siguroheni që kjo është një nga vendimet e miratuara nga Departamenti i Shtetit. “Ju duhet të keni një shprehje neutrale të fytyrës ose një buzëqeshje natyrore, me të dy sytë hapur”, thuhet në faqen e internetit të Departamentit të Shtetit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...