E rëndë, gjendet e vdekur në breg balena blu - Bota Sot
E rëndë, gjendet e vdekur në breg balena blu

Ndryshe

E rëndë, gjendet e vdekur në breg balena blu

Më: 8 gusht 2018 Në ora: 07:40
Balena blu

Një balenë e vogël blu është gjetur e vdekur në breg të detit në Japoni. Ekspertët thonë se kjo është hera e parë që speciet e rralla janë parë në vend.

Balena u zbulua të dielën (5 gusht) në një plazh në Kamakura, një qytet 70 km në jug të Tokios.

Balenat blu janë më të mëdhenjtë nga të gjitha kafshët. Ata mund të rriten në gjatësi deri në 30 metra dhe peshojnë deri në 170 ton.

Shkaku i vdekjes së balenës në Japoni ende nuk dihet. Mbetjet e saj do studiohen nga ekspertët ndërkohë që është ngritur tenda në plazh që të merret autopsia e balenës.

Balena mashkull, rreth 10.52m lindi këtë vit, tregoi një ekspert nga Muzeu Kombëtar i Natyrës dhe Shkencës për median japoneze.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...