Syri i Vizionit mirëpret miratimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës - Bota Sot
Syri i Vizionit mirëpret miratimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës

Peja

Syri i Vizionit mirëpret miratimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës

Më: 27 qershor 2019 Në ora: 14:52
Organizata Syri i Vizionit

Organizata Syri i Vizionit mirëpret miratimin e sotëm të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës, i cili kaloi sot me 72 vota të deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Ne si organizatw vazhdimisht ka qenë dhe jemi pjesë e pandashme e punës në mbrojtjen e drejtave të fëmijëve në Kosovë, në mënyrë specifike organizata janë ka ndihmuar procesin e hartimit dhe miratimit të këtij Ligji. Në bashkëpunim me partnerin tonë strategjik - Save the Children, Syri i Vizionit ka sponsorizuar Amendamentin për Ndalimit e Ndëshkimit Trupor dhe Dhunës ndaj Fëmijëve jo vetëm në mjediset shkollore, por edhe në familje, rrugë, e kudo tjetër.

Organizata jonë vazhdimisht ka bërë thirrje dhe ka organizuar aktivitete të shumta për këtë qëllim, në mesin e të cilave është edhe Fushata "Rrite me dashni" e cila ka filluar një vit më parë dhe do të vazhdojë edhe më tutje.

Në kuadër të kësaj fushate, u mbajt edhe marshi i pak ditëve më parë "Papuçja është për t’u veshë, jo për të goditë” ku qytetarë, fëmijë, anëtarë të shoqërisë civile e deputetë kanë marshuar prej Kuvendit të Kosovës deri tek Sheshi “Zahir Pajaziti” duke kërkuar miratimin sa më të shpejtë të Ligjit për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijës.

Me miratimin e këtij Ligji fushata jonë do të intensifikohet edhe më shumë për të siguruar zbatimin e po këtij Ligji.

Shprehim falënderimin më të sinqertë për të gjithë deputetët të cilët votuan sot, e veçanërisht anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione për punën e tyre të palodhshme dhe shtyrjen përpara të miratimit të sotëm të këtij Ligji.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...