Komuna me dy viktima të koronavirusit, ka një muaj pa raste të reja

Peja

Komuna me dy viktima të koronavirusit, ka një muaj pa raste të reja

Më: 11 qershor 2020 Në ora: 09:27
Ilustrim

Komuna e Pejës ka një muaj që nuk ka asnjë rast të ri me koronavirus.

Deri tani në Kosovë janë testuar mbi 17 mijë persona, ku prej tyre pozitiv kanë rezultuar 1 mijë e 298 persona, me gjithsej 31 raste të vdekjes.

Po ashtu, Komuna e Pejës nuk ka asnjë rast aktiv, përderisa ka shënuar gjithsej 74 raste me koronavirus, ndërsa dy prej tyre kanë vdekur.

Ndryshe, dje në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 280 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Prej tyre, 29 kanë rezultuar pozitive për COVID-19.

Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 13 raste (sipas vendbanimit: 13 raste Prishtinë), komuna e Obiliqit 8 raste (sipas vendbanimit: 8 raste Milloshevë), komuna e Vushtrrisë 2 raste (sipas vendbanimit: 1 rast Druvar dhe 1 rast Vushtrri) dhe me nga 1 rast vendbanimet: Zhiti-Viti, Lutogllavë-Prizren, Shushicë-Istog, Janjevë-Lipjan, Fushë Kosovë dhe Rahovec.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat