Nxënësit e Loyola-Gymnazium shënuan ditën e çlirimit të Kosovës dhe Prizrenit - Bota Sot
Nxënësit e Loyola-Gymnazium shënuan ditën e çlirimit të Kosovës dhe Prizrenit

Prizreni

Nxënësit e Loyola-Gymnazium shënuan ditën e çlirimit të Kosovës dhe Prizrenit

Nga: Fadil Bytyçi Më: 12 qershor 2019 Në ora: 13:02
Nxënësit e Loyola-Gymnazium

Sot nxënësit dhe mësimdhënsit e Loyola-Gymnasium, me një program kulturo-artistik shënuan 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës dhe ditën e çlirimit të Prizrenit.

Në orën e parë të mësimit, kujdestarët e klasëve kishin një detyrë të veqant.Ata ishin përgaditur që në këtë orë tu flasin nxënësve për rrugtimin e përvuajtur të popullit tonë deri kur 20 vite më parë, me ndihmen e miqëve ndërkombëtarë, NATO-s  dhe luftës së UÇK-s, forcaty serbe u larguan nga Kosova për ti lëshuar rugë lirisë së shumëpritur të popullit tonë. Sipas, stafit udhëheqës të shkollës, çëllimi  që nxënësit tanë sot nuk qëndruan në shtëpi por ishin në shkollë, ka qënë ndërlidhim tyre, jo vetem emocionale por edhe faktike me ngjarjet që shënuan lavdinë e popullit tonë, sakrificen e tij dhe shpirtin liridashës të shumë gjeneratave, për këtë ditë,që  po e gëzojmë sot.

Më pas, në aulen e shkolës, të gjith nxënësit përcollën programin kuluto-arrtistik të përgaditur nga profesoresha e muzikes Ana Spaqi, ndërsa duke kujtuar ditën e parë të lirisë kur trupat e KFOR-it gjerman dhe njësitet e UÇK- kur hynë në Priizren, prof Skender Berisha para nxënësve dhe mësmidhënësve, shprehu emocionet e tija për atë ditë, siq e quajti ai, “ditën më të bukur të jetes” së tij.

Ky ishte edhe një rast ku nxënësit e Loyola-Gymnasium festen si kjo e sotmja e përjetojnë brenda hapsirave shkollore me programe të bukura që madhërojnë ngjarje të tilla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...