Toleranca në vepër: Mbrenda Pallatit të OKB-së një sallë e gazetarëve bëhet "xhami"

Religjion

Toleranca në vepër: Mbrenda Pallatit të OKB-së një sallë e gazetarëve bëhet "xhami"

Nga: Nefail MALIQI Më: 21 maj 2020 Në ora: 19:30
Salla e lutjeve muslimane ne Pallatin e OKB-së ne Gjenevë

Gjenevë, 21 maj -Ne nje lokal te Pallatit te OKB-së ne Gjenevë qe dikur ishte nje salle, studio gazetaresh eshte shndrruar ne një dhomë meditimi, si dhe një dhomë lutjeje per komumitetin muslimanë, ku ne mesin e mbi 1000 personave (ambasadorë, funksionare, gazetarë e zyrtere tjere) ne mesin e tyre mbi 500 sosh jane nga radhet e komunitetit muslimanë. Ne mesin e tyre jane edhe disa shqiptare qe punojne ne OKB, njofton gazeta Bota sot" nga Gjeneva. Per kete rast edhe gazetat zvicerane kane shkruar ne raportimet e tyre me titull: Ish-studioja radio-televizive, e kthyer tani në një sallë lutjesh me plote sexhade dhe tespih. Kjo na shume analiste ne Zvicer dhe nderkombetar eshte cilesuar si nje tolerance nderfetare, deshmi kjo e antiracizmit qe OKB ka per prioritet rerspektimin e relegjioneve, kulturave me traditë. Sipas nje raporeti te OKB-së numri i muslimanëve në botë eshte en gritje te vazhdueshme. Në vitin 2030 bota do te kete 2.2 miliardë muslimanë. Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejtë në krahasim me pjesëtarët e besimeve tjera, kështu që në vitin 2030 ajo do ta arrijë një të katërtën e popullsisë së botës, thuhet në raportin e fundit nga Qedra Nderkombëtare Hulumtimeve mbi relegjionin (“ Pew Research Center’s Forum on Religion & Public Life « ). Këtë ngritje të muslimanëve në botë e ka konfirmuar edhe OKB përmes një raport të fundit mbi relegjionin në planetin tonë, njfton gazeta "Bota sot" Sipas ketij raporti Popullsia muslimane në botë pritet të rritet me rreth 35% në 20 vitet e ardhshme, në rritje nga 1.6 miliardë në 2010 – 2.200.000.000 deri në vitin 2030, sipas parashikimeve të reja të popullsisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat