Pse seksi bëhet më pak i kënaqshëm për gratë me kalimin e moshës?

Seksi

Pse seksi bëhet më pak i kënaqshëm për gratë me kalimin e moshës?

Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 23:33
Ilustrim

Numri i grave që bëjnë seks rregullisht zvogëlohet me moshën dhe numri i grave që shijojnë seksin pas menopauzës është edhe më i ulët, sipas studimit të fundit.

Por shumë studime janë përqendruar në faktorët biologjikë dhe është folur më rrallë për faktorë psiko-socialë që e bëjnë seksin më pak të kënaqshëm, raporton “The Sun”.

Seksi më pak i kënaqshëm me moshën: pse?

Një studim i ri në Mbretërinë e Bashkuar, përpiqet të gjejë arsyet.

Nëse arsyet biologjike shpesh janë flluska të nxehta, shqetësime të gjumit, thatësi vaginale dhe marrëdhënie të dhimbshme.

Faktorët psiko-socialë përfshijnë shqetësime për imazhin e trupit, vetëbesimin dhe dëshirën e perceptuar, stresin, ndryshimet e humorit dhe problemet e marrëdhënieve.

Arsyet e tjera janë problemet mjekësore të një partneri dhe mosfunksionimet seksuale të tij. Ose problemet shëndetësore fizike të gruas, simptomat që lidhen me menopauzën dhe medikamentet e përshkruara.

Problemet në lidhje, logjistika dhe perceptimi i plakjes kanë kontribuar më shpesh në epshin e ulët. Vetëm 3% e pjesëmarrësve përshkruan përvojat pozitive seksuale. Ndërsa, vetëm 6% kërkuan ndihmë mjekësore për probleme seksuale.

“Sfidat në lidhje me shëndetin seksual janë të zakonshme tek gratë“,- kështu thotë Dr. Stephanie Faubion, drejtore mjekësore e “NAMS”.

“Për më tepër, problemet që lidhen me menopauzën, si thatësira vaginale dhe dhimbja seksuale janë identifikuar si probleme që ndikojnë në funksionin seksual. Megjithatë, disa gra kërkojnë trajtim për këto probleme, me gjithë disponueshmërinë e terapive efektive“.

Me pak fjalë, problemi i frekuencës më të ulët të marrëdhënieve seksuale mund të ketë shumë zgjidhje. Por është e rëndësishme të filloni të flisni për këtë me ekspertët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat