Pyetje për doktorin e seksit: Dua seks më shumë se një herë në muaj, por ajo..

Seksi

Pyetje për doktorin e seksit: Dua seks më shumë se një herë në muaj, por ajo..

Nga: M.L. Më: 22 gusht 2021 Në ora: 21:13
Foto ilustrim

Peri beson se është mungesa e intimitetit fizik që e bën atë të pakënaqur, shkruan 20min.ch në rubrikën “doctor sex”, transmeton “Bota sot”.

Por ai nuk dëshiron të ndahet. Cilat janë alternativat?

Ky është rrëfimi i tij: Unë jam në lidhje që gjashtë vjet. Ne përputhemi shumë dhe kalojmë shumë kohë së bashku. Sidoqoftë, ne nuk bëjmë shumë seks. I bëj me shenjë se dua, por ajo nuk përgjigjet.

Unë nuk dua të dukem sipërfaqësor, por thjesht nuk e konsideroj pasivitetin e saj normal. Dhe fjetja së bashku një herë në muaj nuk është e mjaftueshme për mua! Unë tashmë ia kam përmendur asaj. Por asgjë nuk ka ndryshuar.

Tani e gjeta veten duke menduar të ndahesha. Por unë e dua atë! Sidoqoftë, në këto rrethana nuk mund dhe nuk do të kem një lidhje. Jam i sigurt se do të isha më i lumtur me më shumë seks. Çfarë duhet të bëj?

Përgjigje nga Doctor Sex

I dashur Peri

Si shumë të tjerë, ju supozoni se të bërit më shumë seks automatikisht çon në lumturi dhe kënaqësi më të madhe. Në afat të shkurtër, kjo duhet të jetë e vërtetë në situatën tuaj aktuale. Në planin afatgjatë, e keni gabim atë supozim.

Në fillim do të kishte një kënaqësi që më pas do ta përshkruanit si lumturi. Por, meqenëse kjo ndjenjë do të lodhej në një afat të gjatë dhe seksi më i shpeshtë do të bëhej gjithashtu një zakon, së shpejti do të ankoheni për diçka tjetër.

Kështu funksionon mendja njerëzore: Ajo nuk ngopet kurrë. Prandaj, asnjë dëshirë dhe asnjë nevojë nuk mund të plotësohet vërtet dhe në fund!

Për më tepër, seksi është pak si të ngrënit: Shpesh qëllimi kryesor nuk është të kënaqësh urinë, por të mbulosh të gjitha llojet e mangësive dhe pakënaqësive ose të shpërqendrosh veten nga diçka.

Provoni të ndryshoni këndvështrimin

Unë ju këshilloj të ndaloni së fiksuari idenë se një frekuencë më e lartë e seksit do të zgjidhë problemin tuaj. Shkaku i sëmundjes suaj aktuale nuk qëndron jashtë jush, domethënë me partneren dhe mungesën e reagimit të saj ndaj nevojës suaj - por në veten tuaj.

Do të kishte më shumë kuptim sesa të bëni presion apo edhe të lini partnerin tuaj të hulumtojë motivet tuaja dhe të zbulojë se çfarë ju shtyn tjetër, përveç nevojës së kuptueshme njerëzore për intimitet dhe afërsi fizike.

Çfarë paraqet seksi në jetën tuaj? Çfarë e shkakton një takim të këndshëm dhe të kënaqshëm fizik me partnerin tuaj për ju? Dhe çfarë nënkuptoni me "Unë do të isha më i lumtur me më shumë seks"? Çfarë i bashkangjisni kësaj ndjenje lumturie? Dhe a mund ta arrini atë që e quani lumturi në ndonjë mënyrë tjetër?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat