Këto shenjat në dhëmbë tregojnë se mund të vuani nga kjo sëmundje

Shëndetësia

Këto shenjat në dhëmbë tregojnë se mund të vuani nga kjo sëmundje

Më: 3 mars 2019 Në ora: 11:15
Ilustrim

Ka dy karakteristika të saj që tregojnë se mund të keni problem me zemrën  dhe gjithashtu mund të jetë një tregues i mundshëm i Alzheimer.

Tani, ekspertët thonë se shenjat me ngjyrë në dhëmbët tuaj mund të tregojnë se jeni të prekur nga  sëmundja e Celiakisë.(sëmundja që kanë njerëzit që janë alergjik ndaj glutenit).

Kjo sëmundje prek 1 për qind të njerëzve në mbarë botën. Pacientët Celiac vuajnë një reaksion imun ndaj glutenit, një proteine që gjendet në grurë, thekër dhe elb. Me kalimin e kohës, kjo sëmundje mund të dëmtojë strukturat e tretjes në zorrën e vogël dhe kjo ndërhyn me aftësinë e trupit tuaj për të absorbuar ushqime jetësore, siç është kalciumi.

Dhe humbja e kalciumit mund të shkaktojë këto shenja të vogla të bardha, të verdhë ose kafe në  smaltin e dhëmbëve. “Mund të shihet në 40 deri në 50 për qind të pacientëve të rinj celiacë, krahasuar me gjashtë për qind të popullatës së shëndetshme”, thotë Hilary Jericho,një specialiste në gastroenterologji pediatrike në Universitetin e Çikagos.

Ekspertët nuk pajtohen për arsyen e saktë pse, por këto shenja mund të ndodhin kur trupi nuk arrin të absorbojë kalciumin e nevojshëm për dhëmbë të fortë.

Përveç dhimbjeve të dhëmbëve, pacientët mund të përjetojnë simptoma të tjera, si diare ose të vjella, urth, lodhje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat