Krijohet test i ri gjaku që zbulon mundësitë e rikthimit të kancerit

Shëndetësia

Krijohet test i ri gjaku që zbulon mundësitë e rikthimit të kancerit

Më: 17 prill 2019 Në ora: 15:48
Ilustrim

Kështu thotë një hulumtim i fundit, në Britani.

Një studim që kërkonte një shenjë kanceri në gjakun e rreth 50 pacientëve zbuloi 89 për qind të relapseve.

Dhe prova e gjakut zbuloi ato deri në dy vjet përpara skanimeve ekzistuese, sipas shkencëtarëve pas studimit.

Kapja e sëmundjes vrasëse, herët në mënyrë drastike, rrit mundësinë e pacientit për suksesin e trajtimit dhe mbijetesë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat