Çfarë i ndodh trupit kur hani hamburger? - Bota Sot
Çfarë i ndodh trupit kur hani hamburger?

Shëndetësia

Çfarë i ndodh trupit kur hani hamburger?

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 06:16
Ilustrim

Nuk ka dyshime se humburgerët janë një nga ushqimet më të shijshme dhe të gjithë duam t’i konsumojmë herë pas here. Nga ana tjetër e dimë se janë shumë të dëmshëm dhe shëndeti ynë rrezikoher prej tyre, edhe nëse i hani rrallë. Por për të folur me fakte po ju tregojmë çfarë thotë shkenca për këtë ushqim.

Një hamburger përmban 500 kalori, 25 gram yndyrna, 40 gram karbohidrate, 10 gram sheqerna dhe 1.000 miligram sodium, të cilat janë të mjaftueshme për të çorientuar sistemin tuaj tretës dhe gjithë trupin. Ky ushqim rrit riskun për t’u prekur nga diabeti pasi nxit urinë të vijë më shpejt.

Gjithashtu mund të prekeni nga sëmundjet kardiovaskulare më vonë gjatë jetës. Kur të hani sërish një humburger do t’ju sugjeronim ta mendoni edhe njëherë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...