Kallot në këmbë: recetat që i eliminojnë ato brenda pak orëve - Bota Sot
Kallot në këmbë: recetat që i eliminojnë ato brenda pak orëve

Shëndetësia

Kallot në këmbë: recetat që i eliminojnë ato brenda pak orëve

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 13:37
Ilustrim

Kallot në këmbë janë një nga problemet më të zakonshme estetike, dhe konsistojnë në shfaqjen e një shtrese të trashë të lëkurës së fortë. Sidoqoftë, pak e dinë se kalloja formohet vetëm për të na mbrojtur.

Është në fakt një reagim i trupit ndaj fërkimit të lëkurës me sipërfaqe të forta, të tilla si këpucë ose mjete pune. Trupi e di se epiderma mund të dëmtohet, prandaj zona ku bëhet fërkimi bëhet më e trashë.

Më poshtë kemi listuar disa receta natyrale për të eliminuar shpejtë kallon në këmbë dhe pa përdorur produkte industriale.

Lëng hudhre. Hudhra ka veti anti-inflamatore, shëruese dhe antiseptike. Shtrydhni një thelbi hudhër dhe përziejeni me një lugë gjelle vaj ulliri. Masën e përftuar aplikojeni në kallo, mbulojeni me një fashë dhe lëreni të veprojë gjithë natën.

Presh dhe uthull. I pasur me vitaminë C, preshi është i shkëlqyeshëm për lëkurën, ndërsa uthulla ka veti dezinfektuese. Vendosni një copë presh për 24 orë në një gotë me uthull të bardhë. Aplikoni lëngun e përftuar në kallo dhe lëreni për disa minuta, pastaj përdorni një gur smeril për të hequr kallon.

Kamomil. Ka veti anti-inflamatore, ideale për trajtimin e kallove. Lyeni  një top pambuku me lëngun e kamomilit, aplikojeni direkt në kallo dhe lëreni të veprojë për disa minuta. Përsëriteni këtë gjë disa herë në ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...