Ushtrimet në natyrë më të mira se sa ato në ambiente të mbyllura - Bota Sot
Ushtrimet në natyrë më të mira se sa ato në ambiente të mbyllura

Shëndetësia

Ushtrimet në natyrë më të mira se sa ato në ambiente të mbyllura

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 23:55
Ilustrim

Ushtrimet jashtë shtëpisë largojnë stresin më shumë sesa t’i bëni brenda shtëpisë, sipas një studimi.

Çiklizmi nëpër male dhe vrapimi përmes peisazheve natyrore pa ndërtesa u zbulua se kishin ndikimin më të madh pozitiv në shëndetin mendor.

Psikologët besojnë se është efekti qetësues i natyrës që e bën ushtrimin në natyrë ta lehtësojë stresin.

Hulumtimi shton një varg studimesh që kanë zbuluar se ekspozimin ndaj hapësirave të gjelbra është i dobishëm për disponimin tonë.

Ekspertët e Universitetit të Roehampton së bashku me një ekip në Gjermani, botuan gjetjet e tyre në revistën Mental Health and Prevention.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat