Shkenca zbulon: Aktiviteti fizik zvogëlon rreziqet e sëmundjes së zemrës - Bota Sot
Shkenca zbulon: Aktiviteti fizik zvogëlon rreziqet e sëmundjes së zemrës

Shëndetësia

Shkenca zbulon: Aktiviteti fizik zvogëlon rreziqet e sëmundjes së zemrës

Më: 8 nëntor 2019 Në ora: 11:39
Ilustrim

Ushtrimet e rregullta, mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të ndihmojë mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës, sugjeron një studim i ri.

Në hulumtimet e bëra mbi minj, shkencëtarët nga Spitali i Përgjithshëm i Masaçusets shikuan një grup brejtësish që vraponin çdo ditë mbi rutine dhe një grup që jo.

Minjtë që ushtroheshin çdo natë kishin nivele më të ulëta të një lloj qelize të sistemit imunitar që mund të shndërrohen në qelizat e bardha të gjakut.

Kjo uli rrezikun e tyre për inflamacion kronik, i cili kontribuon në formimin e pllakave që bllokojnë arteriet dhe mund të shkaktojnë sëmundje kardiovaskulare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat