Disa këshilla që ju ndihmojnë të jetoni dhe të ndjeheni mirë gjatë ditës - Bota Sot
Disa këshilla që ju ndihmojnë të jetoni dhe të ndjeheni mirë gjatë ditës

Shëndetësia

Disa këshilla që ju ndihmojnë të jetoni dhe të ndjeheni mirë gjatë ditës

Më: 23 janar 2020 Në ora: 11:38
Ilustrim

Shëndeti dhe mirëqenia përmes kulturës së ushqimit të shëndetshëm dhe aktivitetit fizik. Këto janë sekretet që ju ndihmojnë të jetoni më mirë dhe të ndjeheni mirë. Nëse ushtrimi kombinohet me ushqimin, atëherë është arritur kombinimi i përsosur.

Por ndonjëherë dembelizmi dhe mungesa e kohës shkaktojnë punë për të parandaluar trupin tonë që të ketë sjelljet e duhura për të pasur një jetë më të mirë. Edhe nëse duhet bërë përpjekje. Të gjesh një orë kohë në ditë për kujdesin e trupit duhet të jetë rregulli kryesor i jetës për të gjithë ne.

Por sa e bëjnë vërtet atë? Pyetja ka një përgjigje të thjeshtë, gjithashtu sepse në vendin tonë ne jemi skllevër për të punuar dhe ne priremi ta lëmë pas dore fizikun. Sidomos nga një epokë e caktuar. Por ky është një gabim shumë serioz që është kryer lehtë.

Shëndeti dhe mirëqenia fizike duhet të jenë gjithnjë në krye të jetës së njerëzve. Edhe përmes trukeve  të vogla për të përballuar më mirë ditën e punës. Sidomos në dimër, kur je ngrohtë nën mbulesa, të kesh të ngrihesh në mëngjes për të punuar bëhet një tragjedi.

Truku i parë për të pasur një sprint më të mirë në mëngjes është vendosja e orës së alarmit disa minuta para kohës aktuale. Kjo do t’ju lejojë të shijoni disa minuta më shumë në shtrat. Mund të jetë një fakt psikologjik, por sipas një studimi të Universitetit të Torontos, fillimi i ditës sigurisht që do të jetë më i mirë.

Gjumi i fragmentuar rrit shtytjen e qelizave njohëse që përfitojnë nga ky fillim dhe më pas zgjimi i vazhdueshëm edhe nëse për disa minuta.

Mëngjesi është gjithashtu një moment i rëndësishëm i ditës. Rekomandojmë një të bollshëm por me përbërësit e duhur, në mënyrë që të mos peshoni trupin për pjesën tjetër të ditës.

Leximi do të ishte gjithashtu ideal. Dhe gjatë natës, mbajini smartphone-et larg shtratit edhe nëse janë të fikura. Asnjëherë në tryezën e shtratit. Zakon shumë i gabuar, sepse të paktën në gjumë duhet të përpiqeni të shmangni të gjitha rrezatimet. Për të mos përmendur gabimin shumë serioz të mbajtjes së telefonit gjatë natës.

Mos harroni orët e gjumit. Kjo duhet të jetë së paku tetë. Për të lejuar trupin të pushojë dhe të shërohet nga përpjekjet e ditës. Duke ndjekur këto këshilla jo vetëm që do të përballoni ditën më mirë, por edhe do të zgjoheni më pak të lodhur dhe të përgatitur për punë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat