Çfarë dini në lidhje me sistemin limfatik? - Bota Sot
Çfarë dini në lidhje me sistemin limfatik?

Shëndetësia

Çfarë dini në lidhje me sistemin limfatik?

Më: 1 korrik 2020 Në ora: 17:50
Foto ilustrim

Sistemi juaj limfatik është ndoshta një nga sistemet më të rëndësishme në trupin tuaj për arsyen e thjeshtë se është i lidhur me imunitetin tuaj.

Sistemi limfatik përbëhet nga një rrjet i tërë indesh dhe organesh që ndihmojnë trupin tuaj të heqë qafe toksinat, mbeturinat dhe materialet e tjera të padëshiruara, transmeton lajmi.net.

Ky sistem shumë i rëndësishëm në thelb lëviz limfën (një lëng i qartë që përmban qelizat e bardha të gjakut që luftojnë kundër infeksionit) në të gjithë trupin tuaj.

Pavarësisht se është një pjesë thelbësore e shëndetit tuaj, sistemi juaj limfatik është gjithashtu një nga gjërat e fundit që njerëzit shqetësohen. Mjekët në mënyrë rutinore ju paralajmërojnë për rreziqet e sëmundjes së zemrës dhe diabetit.

Ata ju paralajmërojnë për kolesterolin e lartë dhe presionin e gjakut, madje dhe rreziqet e kancerit, por ata rrallë ju tregojnë se si kullimi i limfave është kritik për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Image

Sistemi limfatik u zbulua për herë të parë në 1652 nga një mjek danez, Thomas Bartholin. Ju keni midis 500 dhe 700 nyje limfatike në trupin tuaj që janë përgjegjës për filtrimin e lëngut limfatik.

Shpretka juaj është organi më i madh në sistemin limfatik.

Limfatika nuk qarkullon si gjaku, nuk ka pompë të tillë si zemrën tuaj për ta shtyrë nëpër trupin tuaj. Ajo rrjedh vetëm në një drejtim, lart drejt qafës.

Një sistem limfatik me funksionim jo të mirë mund të çojë në çdo numër të çështjeve shëndetësore, siç janë çrregullimet e tretjes, sëmundjet e rritura, pabarazitë hormonale, lodhja kronike, alergjitë, prostatiti, sinusiti kronik, sëmundjet e zemrës dhe ekzema dhe gjendjet e tjera të lëkurës

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat