4 benefite që sjellë konsumimi i jogurtit te bebet

Shëndetësia

4 benefite që sjellë konsumimi i jogurtit te bebet

Më: 21 nëntor 2020 Në ora: 10:33
Ilustrim

Jogurti është ndër artikujt e parë ushqimore që bebet e konsumojnë, pasi sjell përfitime të jashtëzakonshme në shëndetin e tyre.

Shumë pediatër rekomandojnë përdorimin e jogurtit nga muaji i shtatë deri në muajin e tetë shkruan Parenting.FirstCry.

Disa nga benefitet që sjell konsumimi i jogurtit janë:

-Është i mirë për sistemin imunitar: Prania e acidit laktik në jogurt është shumë efektive në ndërtimin e sistemit imunitar.

-E dobishme për stomakun: Acidi laktik ndihmon në neutralizimin e ekuilibrit acid-alkali të trupit.

-Efektive në trajtimin e diarresë: Jogurti jo vetëm që ju mban larg diarresë, ai gjithashtu sjell efektivitet në trajtimin e diarresë

-Përmban lëndë ushqyese: Është i mbushur me lëndë ushqyese dhe konsiderohet të jetë një ushqim ideal për një fëmijë.Përmban vitaminën A,C, B-6, D, E, K.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat