Hepatiti i pashëruar hap rrugën për kancer në mëlçi

Shëndetësia

Hepatiti i pashëruar hap rrugën për kancer në mëlçi

Më: 11 prill 2021 Në ora: 09:41
Foto ilustrim

Më shumë se 400 milionë njerëz në botë kanë hepatitin B, derisa nga hepatiti C vuajnë rreth 170 milion njerëz.

Nëse nuk shërohet, hepatiti B dhe C shkakton çrregullim në funksionimin e mëlçisë, e një nga komplikimet është edhe kanceri i mëlçisë. "Hepatiti kronik varësisht nga aktiviteti mund të zgjatë me vite.

Nëse pacienti për një periudhë kohore 7 deri 15 vjet nuk e shëron, vjen deri te shfaqja e kancerit në mëlçi", pohojnë mjekët. Te shumica e pacientëve hepatiti B akut kalon pa pasoja derisa te 5 për qind e tyre kalon në formë kronike.

Te hepatiti C simptomat janë të padukshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat