Simptomat që tregojnë se keni një mëlçi të yndyrosur

Shëndetësia

Simptomat që tregojnë se keni një mëlçi të yndyrosur

Më: 12 prill 2021 Në ora: 09:52
Ilustrim

Nëse dini si të identifikoni simptomat, mund të trajtoni dhe shmangni probleme më serioze.

Dhimbje në stomak

Zakonisht shenjat më të zakonshme janë të vjella dhe të përziera, por këto mund të ngatërrohen me shtatzëninë, depresionin, marramendjen, dhimbjen e kokës ose helmimin nga ushqimi. Tani, nëse vuani nga dhimbje stomaku, kushtojini vëmendje të madhe.

Ngjyra e urinës

Nëse urina juaj është portokalli, e verdhë, apo edhe kafe, duhet të dyshoni për probleme të mëlçisë. Ndryshimi i ngjyrës është rezultat i një rritje të bilirubinës në gjak. Kur mëlçia nuk mund të kontrollojë bilirubinën, veshkat janë përgjegjëse për të përmes urinës.

Tretje e dobët

Mëlçia është gjithashtu përgjegjëse për kontrollimin e tëmthit në trup. Nëse ai është i sëmurë, nivelet biliare do të rriten në mënyrë dramatike, duke shkaktuar diarre dhe dispepsi. Nga ana tjetër, nëse nivelet e tëmthit janë shumë të ulëta, ne mund të bëhemi intolerantë ndaj ushqimeve me yndyrë.

Diarre, kapsllëk dhe gjakderdhje nga zorrët

Një funksion tjetër i mëlçisë është veprimi mpiksës. Kur kemi probleme në organ, mund të vuajmë nga gjakderdhja e zorrëve që shoqërohet me diarre ose kapsllëk.

Dhimbje barku

E gjithë zona e barkut është shumë e butë.

Mbajtja e lëngjeve

Rezultati shihet kryesisht në këmbë dhe kyçe. Shkaqe të tjerë të mundshëm janë dështimi i zemrës, problemet me veshkat, çekuilibri hormonal dhe sëmundjet limfatike.

Ndryshimet e barkut

Nëse keni ngërçe, dhimbje barku ose fryrje të stomakut, mund të merrni parasysh që mëlçia juaj është e dhjamosur. Simptomë tjetër e problemeve me mëlçinë mund të jetë asciti, akumulimi i lëngjeve në zgavrën e barkut dhe presioni i gjakut në venat dhe arteriet e barkut.

Ndryshimi në ngjyrën e jashtëqitjes

Jashtëqitja mund të bëhet e verdhë ose gri kur kemi mëlçi të dhjamosur. Nëse vazhdon për disa ditë, vizitoni mjekun tuaj për të kontrolluar mëlçinë tuaj.

Humbja e oreksit

Humbja e oreksit gjithashtu mund të lidhet me mungesën e bilës në trup. Kjo substancë ndihmon në tretjen e lipideve. Pra, kur ushqimi nuk tretet si duhet, kjo ndikon në gatishmërinë tonë për të ngrënë.

Lodhja dhe dobësia

Lodhja e pashpjegueshme është një nga shenjat kryesore të dëmtimit të mëlçisë. Kur mëlçia nuk punon siç duhet, pjesa tjetër e organeve punojnë shumë. Pra është normale që ju të ndiheni më të lodhur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat