​Uji i fortë apo i butë, cili është më i shëndetshëm?

Shëndetësia

​Uji i fortë apo i butë, cili është më i shëndetshëm?

Më: 13 qershor 2021 Në ora: 23:14
Foto ilustrim

Cilësia e ujit është e rëndësishme dhe ndryshon nga vendi në vend, madje edhe nga qyteti në qytet.

A ka ndonjë përfitim shëndetësor ose rreziqe që lidhen me ujin e butë ose të fortë? Çfarë e bën ujin të butë ose të fortë?

E gjitha vjen në nivelin e mineraleve të caktuara në ujë, veçanërisht të kalciumit, magnezit dhe natriumit, sipas Healthline.

Uji i fortë ka nivele më të larta të kalciumit dhe magnezit, ndërsa uji i butë përmban sasi të vogla të këtyre dy mineraleve, por ka nivele të larta natriumi.

Uji i butë ka një shije të butë të kripur edhe pse kjo mund të jetë e vështirë të vërehet. Uji i fortë lë pas sedimente të bardha në gota dhe në pjatalarëse. Nëse lani duart me ujë të fortë, mund të ndjeni se ka një "film të butë", kështu që do t'i shpëlani më tej.

Uji i fortë gjithashtu mund të shkaktojë presion më të ulët të ujit, pasi mineralet mund të grumbullohen në tuba me kalimin e kohës dhe kështu të kufizojnë rrjedhën e ujit. Gjithashtu, uji i butë shkumëzon më shumë, dhe uji i fortë kërkon më shumë sapun për t'i mbajtur gjërat plotësisht të pastra.

Sipas Health Digest, nuk ka rreziqe shëndetësore që lidhen me ujin e fortë, por mund të shkaktojë lëkurë dhe flokë të thatë. Gjithashtu mund të rrisë problemet e njerëzve me ekzemë në lëkurë.

Studimet kanë treguar se mineralet në ujin e fortë ndihmojnë në mbrojtjen nga sëmundjet kardiovaskulare, sipas International Journal of Preventive Medicine.

Përmbajtja e lartë e natriumit në ujë të butë mund të shqetësojë njerëzit që kanë presion të lartë të gjakut. Për raste të tilla, ekzistojnë sisteme të zbutjes së ujit me bazë kaliumi.

Gjithashtu mund të vendosni të blini ujë të pijshëm në shishe, ndërsa do të përdorni ujë rubineti, nëse keni ujë të butë për pastrim, pasi është më i përshtatshëm sesa uji i fortë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat