Studimi Skocez: Varianti Delta i koronaviruait dyfishon rrezikun e shtrimit në spital

Shëndetësia

Studimi Skocez: Varianti Delta i koronaviruait dyfishon rrezikun e shtrimit në spital

Më: 14 qershor 2021 Në ora: 17:26
Foto ilustrim

Varianti Delta i koronavirusit, i identifikuar për herë të parë në Indi, mbart rreth dyfish rrezikun e shtrimit në spital krahasuar me variantin Alpha, të identifikuar së pari në Britaninë teMadhe, sipas hulumtimit nga Skocia.

Ndërsa vaksinimi po ofron mbrojtje afërsisht 70 përqind nga shtrimi në spital, është e domosdoshme që njerëzit të marrin dozën e tyre të dytë, pasi mbrojtja menjëherë pasi doza e parë është e kufizuar, theksuan autorët.

Varianti Delta është bërë dominues në Skoci që nga mesi i majit dhe tani përbën rreth 75 përqind të të gjitha rasteve pozitive, tha Chris Robertson, profesor i epidemiologjisë së shëndetit publik në Universitetin e Strathclyde, gjatë një konferencë. Dhe më shumë të rinj janë midis atyre të shtruar në spital.

Studimi është në përputhje me Shëndetin Publik në Angli, i cili ka thënë se varianti Delta është më i transmetueshëm se Alpha dhe sugjeroi që mund të shkaktojë më shumë shtrime në spital. Por PHE gjithashtu ka bërë thirrje për më shumë prova.

Të dhënat e fundit vijnë përpara njoftimit të Kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson këtë mbrëmje nëse kufizimet e pandemisë do të lehtësohen, me një vonesë më shumë të ngjarë.

“Varianti Delta rrit rrezikun e shtrimit në spital”, tha Jim McMenamin, Drejtor i Incidentit Kombëtar COVID-19 për Shëndetin Publik Skoci. “Megjithatë, ajo që ne jemi në gjendje të shohim nga informacioni në dispozicion për ne është se vaksinat tona janë akoma shumë efektive”.

Vaksina BioNTech/Pfizer siguroi 79 përqind mbrojtje kundër infeksionit nga varianti Delta, krahasuar me 92 përqnd kundër variantit Alpha, të paktën dy javë pas dozës së dytë, zbuloi studimi.

Vaksina Oxford/AstraZeneca, ndërkohë, ofroi 60 përqind mbrojtje ndaj variantit Delta krahasuar me 73 përqind për variantin Alpha.

Studiuesit, nga Universitetet e Edinburgut dhe Strathclyde dhe Shëndetit Publik Skoci, thanë se nivelet e ndryshme të efikasitetit mund të pasqyrojnë se duhet më shumë kohë për të zhvilluar imunitetin me vaksinat Oxford/AstraZeneca. Por ata gjithashtu paralajmëruan se nuk është e mundur të krahasohen direkt vaksinat pasi ato u janë dhënë përparësi grupeve të ndryshme të njerëzve.

Në të dy vaksinat, të dhënat gjithashtu treguan një rrezik “shqetësues” pak më të lartë të shtrimit në spital me variantin Delta sesa Alpha pas dy dozave të vaksinave, vuri në dukje Robertson.

Rezultatet nga kjo analizë, botuar sot si një letër kërkimore e vlerësuar nga kolegët e jashtëm në Lancet, u bazuan në testimin e komunitetit midis 5.4 milion njerëzve në Skoci nga 1 prilli deri më 6 qershor.

“Ka shumë punë që duhet bërë për të vërtetuar informacionin”, paralajmëroi McMenamin. “Por një kuptim i plotë i asaj që do të thotë kjo … mund të pasojë vetëm nëse jemi në gjendje të kombinojmë analizën që është bërë në pjesë të tjera të Britanisë së Madhe ose ndërkombëtarisht”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat