Mësoni se kush e ul tensionin e gjakut, dhe që ju mbron nga sulmet në zemër

Shëndetësia

Mësoni se kush e ul tensionin e gjakut, dhe që ju mbron nga sulmet në zemër

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 15:22
Foto Ilustrim

Oksidi nitrik zvogëlon rrezikun e presionit të lartë të gjakut në gjysmë, ul shanset e sulmit në zemër me 75 për qind dhe mbron nga viruset përfshirë COVID-19. 

Ai është një substancë natyrale e bërë në trup që është kaq jetike, studiuesit e quajnë atë “molekulën e mrekullisë”.

Në fakt, shkencëtarët po hetojnë aftësinë e tij për të shpejtuar shërimin e COVID-19.

Megjithëse 80 për qind e grave mbi 40 vjeç kanë mungesë të oksidit nitrik, rritja e niveleve të tij është mjaft e lehtë!

Disa mënyra se si mund ta arrini rritjen e niveleve të tij ua sjellim më poshtë:

Filloni me ngrënien e perimeve të gjelbra

Shtimi i një grushti me spinaq, rukola ose lakre jeshile në një smoothie frutash optimizon prodhimin e oksidit nitrik pa ndikuar në aromë. Kjo ndodh sepse perimet e gjelbra janë të mbushura me nitrate natyrale që konvertohen në oksid nitrik nga trupi.

Po ashtu ka pasur edhe dëshmi sipas studiuesit australianë zbuluan se nivelet e oksidit nitrik ishin 160 për qind më të larta te njerëzit që hanin perime të pasura me nitrate rregullisht sesa ata që nuk e hanin.

Trajtojeni veten me not

Aktivitetet argëtuese si noti, ecja dhe biçikleta rrisin rrjedhjen e gjakut nëpër arterie, duke stimuluar prodhimin e oksidit nitrik për të rritur nivelet me 118 për qind, thonë studiuesit brazilianë.

Të qenit aktiv jashtë ofron një nxitje shtesë, studiuesit australianë thonë se ekspozimi në diell nxit qelizat e lëkurës të lëshojnë oksid nitrik.

Kënaquni me çokollatë të errët

Shijoni një çokollatë të errët çdo ditë dhe do të rritni nivelet e oksidit nitrik me 300 për qind në 15 ditë.

Kështu thonë ekspertët nga Universiteti i Indonezisë, të cilët shpjegojnë se polifenolet që gjenden në ëmbëlsira rrisin aktivitetin e enzimave që janë vendimtare për formimin e oksidit nitrik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat