Vrima misterioze në qiell: Paralajmërim, apo alienë?

Shkencë & Teknologji

Vrima misterioze në qiell: Paralajmërim, apo alienë?

Më: 24 mars 2019 Në ora: 16:48
Vrima misterioze në qiell

Një vrimë misterioze u shfaq ditë më parë në qiell mbi Emiratet e Bashkuara Arabe dhe shumë përdorues të rrjetit social kanë shprehur shqetësimin për alienët.

Ata janë përpjekur të kuptojnë se çfarë qëndron pas një vrime misterioze në qiell mbi qytetin e Al Ainit. Rrjetet sociale u përmbytën me pamjet dhe fotografitë e këtij fenomeni, dhe njerëzit që i ndanë në internet dyshojnë se prapa kësaj qëndrojnë alienët.

Një qytetar shkroi përshkroi qiellin që dukej "ashtu sikur Perëndia të kishte  hedhur një gur në liqen”, duke pyetur nëse bëhet fjalë për një ‘çështje parashikimi’. Megjithatë, shkencëtarët shpejt zbuluan misterin, duke shpjeguar se fenomeni nuk ishte as hyjnor, as jashtëtokësor.

Kjo është një "vrimë shpërthyese" ose "re për shpimin e vrimave", e cila ndodh kur pikat e ujit të ftohtë ende nuk janë ngrirë me kristale akulli të shkaktuara nga aeroplanët që kalojnë përmes reve.

Kristalet e akullt pastaj fillojnë të bien, duke shkaktuar që pika të zhduket, duke lënë një vrimë masive në mes të reve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat