Kështu dëgjohen tërmetet e planetit Mars

Shkencë & Teknologji

Kështu dëgjohen tërmetet e planetit Mars

Më: 4 tetor 2019 Në ora: 21:34
Kështu dëgjohen tërmetet e planetit Mars

NASA në vitin e kaluar kishte lansuar një instrument drejtuar planetit Mars i cili ka përqëllim të transmetoj informacione lidhur me tërmetet e këtij planeti. Përmes këtij instrumenti, NASA na mundëson ta “ndjejmë” tërmetin e planetit Mars në planetin Tokë, raporton The Independent.

Zëri është inçizuar nga instrumenti SEIS i NASA’s që punon si një seismometer i cili lidhet me sipërfaqen tokësore të planetit Mars.

Tërmeti që po dëgjohet në video është regjistruar më 22 maj të këtij viti.

Pajisja u lansua nga NASA në vitin 2018 dhe transmeton informacione në planetin tokë që atëherë.

Kjo pajisje transmetoi dy tërmete në planetin Mars. Njëri me magnitudë 3.7 ndërsa tjetri me 3.3.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat