Shkencëtari gjerman: Zjarret do të jenë një kërcënim në rritje - Bota Sot
Shkencëtari gjerman: Zjarret do të jenë një kërcënim në rritje

Shkencë & Teknologji

Shkencëtari gjerman: Zjarret do të jenë një kërcënim në rritje

Më: 23 gusht 2018 Në ora: 20:36
Zjarri në Greqi, nga i cili humbën jetën më shumë se 90 persona

Shkencëtari gjerman, Johan Goldamer, i cili do të drejtojë një hetim të pavarur në lidhje me zjarrin që kaploi Greqinë, tha se zjarret pritet të përbëjnë një kërcënim të madh në dekadat e ardhshme në mbarë botën.

Goldman, shkencëtar në Institutin e Kimisë, zhvilloi një takim me kryeministrin grek, Alexis Tspiras, në Athinë. 

Johan Goldamer tha se ndryshimet klimatike dhe ndryshimet në përdorimin e tokës dhe bujqësisë kanë çuar në rritjen e rrezikut të zjarreve vdekjeprurëse në mbarë botën.

Zjarret nëpër pyje, janë të shpeshta në Greqi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...