Ndotja helmon lumenjtë, më Bunë dhe në Kir shkarkohen ujërat e zeza - Bota Sot
Ndotja helmon lumenjtë, më Bunë dhe në Kir shkarkohen ujërat e zeza

Shkodra

Ndotja helmon lumenjtë, më Bunë dhe në Kir shkarkohen ujërat e zeza

Më: 23 prill 2019 Në ora: 15:31
Foto

Prej vitesh, një nga problemet më shqetësuese në Shkodër mbetet ndotja e mjedisit. Në shumë pjesë të qytetit, madje edhe në pikat turistike dhe zonat e mbrojtura, mbetjet urbane janë shndërruar në një rrezik serioz.

Liqeni i Shkodrës dhe lumi Buna vijojnë të jenë të lëna në harresë nga pushteti lokal. Mbeturinat dhe ujërat e zeza që depozitohen në to, kanë dëmtuar rëndë florën e faunën, dhe shqetësuese sot është zhdukja e disa llojeve ta peshqve.

Këtë panoramë kanë edhe brigjet e lumit Kir në afërsi të Kuçit. Hedhja e mbeturinave por edhe inerteve nuk ka të ndalur, ndërsa përballë këtij realiteti të krijuar Bashkia Shkodër ka zgjedhur të mos veprojë. I zhvilluar prej vitesh, problemi i hedhjes së mbetjeve ka marrë të tjera përmasa vitet e fundit, duke bërë që sipërfaqja e ndotur të zgjerohet edhe me tej e madje te ndikoje edhe ne ndryshimin e shtratit te lumit Kir.

Me ligjin e administrimit të mbetjeve urbane, kryetaret e Bashkive janë përgjegjës për menaxhimin e mbeturinave në njësite administrative që drejtojnë. Inspektorati i Mjedisit, ka gjobitur disa herë Bashkinë e Shkodrës për shkak të keqmenaxhimit të situatës mjedisore por serish gjendja vijon të jetë problematike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...