Trajnerja nuk shkon në Botëror: Burri e ndalon të udhëtojë

Skijim

Trajnerja nuk shkon në Botëror: Burri e ndalon të udhëtojë

Më: 18 shkurt 2021 Në ora: 17:50
Trajnerja nuk shkon në Botëror: Burri e ndalon të udhëtojë

Sipas ligjeve në fuqi në Iran, është bashkëshorti ai që vendos nëse bashkëshortja e tij mund të udhëtojë jashtë vendit. Në këtë mënyrë trajnerja e ekipit femëror të skive nuk ka mundur të shoqërojë atletet e ekipit të saj në kampionatin botëror që zhvillohet në Itali, pasi bashkëshorti i saj nuk e ka lejuar.

Samira Zargari, trajnerja e skuadrës femërore iraniane të skive, nuk ka mundur të shoqërojë atletet e saj në kampionatin botëror në Cortina të Italisë. Kjo sepse bashkëshorti i saj e ka ndaluar të largohet nga vendi, duke qenë se një vendim i tillë i lejohet nga ligjet në fuqi në republikën islamike.

Sipas ligjeve në fuqi në Iran, gratë duhet të kenë lejen e bashkëshortëve të tyre për të pasur një pasaportë. Por dhe nëse kanë dokumentet e duhura, bashkëshortët mund t’i ndalojnë të udhëtojnë.

Samira Zargari, trajnerja e skuadrës femërore iraniane të skive, nuk ka mundur të shoqërojë atletet e saj në kampionatin botëror në Kortina të Italisë. Kjo sepse bashkëshorti i saj e ka ndaluar të largohet nga vendi, duke qenë se një vendim i tillë i lejohet nga ligjet në fuqi në republikën islamike. Ngjarja është kthyer në një çështje, madje dhe zyrtarët e lartë të federatës iraniane u përpoqën t’i ndryshojnë mendjen bashkëshortit të saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat