Zbulohet skeleti i njeriut që ishte zënë nga shkëmbi në Pompei - Bota Sot
Zbulohet skeleti i njeriut që ishte zënë nga shkëmbi në Pompei

Speciale

Zbulohet skeleti i njeriut që ishte zënë nga shkëmbi në Pompei

Më: 29 maj 2018 Në ora: 23:44
Viktima, e cila u vlerësua të jetë mbi 30 vjeç, e kishte prishur gjoksin e tij.

Blloku i gurit i hedhur në mënyrë të dhunshme nga një re vullkanike ra mbi viktimën, thonë arkeologët e Pompeit

Zyrtarët në vendin arkeologjik të Pompeit kanë njoftuar zbulimin e skeletit të një njeriu të grimcuar nga një gur i madh, ndërsa përpiqej të arratisej nga shpërthimi i malit Vesuvi në vitin 79 pas Krishtit.

Zyrtarët e Pompeit të martën lëshuan një fotografi që tregon skeletin që dilte nga një bllok i madh guri që mund të ketë qenë një hyrje e derës, e cila ishte "hedhur me dhunë nga rënia vullkanike".

Viktima, e cila u vlerësua të jetë mbi 30 vjeç, e kishte prishur gjoksin e tij. Arkeologët nuk e kanë gjetur kokën e viktimës. Zyrtarët thanë se njeriu kishte vuajtur nga një infeksion këmbë që mund të ketë shkaktuar vështirësi në këmbë dhe kështu pengoi ikjen e tij.

Drejtori i përgjithshëm i faqes arkeologjike, Massimo Osanna, e quajti atë "një zbulim të jashtëzakonshëm" që kontribuon në një "pamje më të mirë të historisë dhe qytetërimit të epokës".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...