Në Strugë shpallet epidemia e fruthit - Bota Sot
Në Strugë shpallet epidemia e fruthit

Struga

Në Strugë shpallet epidemia e fruthit

Më: 26 mars 2019 Në ora: 13:18
Foto ilustrim

Në Strugë është shpallur epidemia e fruthit, për shkak të numrit të madh të të infektuarve, informojnë nga Shëndeti Publik, Ohër.

“Kjo nënkupton se prindërit nga Struga duhet t’i vaksinojnë fëmijët e tyre dhe t’i përmbahen kalendarit të vaksinave”, deklaroi Jovanka Korveshovska, epidemiologe nga Qendra për Shëndet Publik, Ohër.

Numri i të prekurve nga fruthi në Strugë, mbetet në 24, por kompetentët presin raste të reja në 3-10 ditët e ardhshme. Rekomandojnë dezinfektim dhe kontroll të shkollave dhe kopshteve në qytet. Të gjithë të infektuarit janë në gjendje të mirë shëndetësore, përfshi edhe 6 fëmijët më të vegjël se 12 muaj, të cilët nuk janë vaksinuar.

Numri i të infektuarve në Dibër për momentin arrin në 18 dhe deri të premten do të mësohet se do të shpallet edhe atje epidemi e fruthit ose jo. Gjendja më e mirë është në Ohër ku deri në këto momente vetëm tre persona janë të prekur nga fruthi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat