Protestë në rrugën Strugë-Dibër, banorët kërkojnë mbylljen e guroreve në Labunishtë - Bota Sot
Protestë në rrugën Strugë-Dibër, banorët kërkojnë mbylljen e guroreve në Labunishtë

Struga

Protestë në rrugën Strugë-Dibër, banorët kërkojnë mbylljen e guroreve në Labunishtë

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 21:50
Struga

Banorët e fshatrave Labunishtë, Podgorci dhe Oktisi të Strugës përmes një proteste të qetë dhe bllokimit të rrugës magjistrale Strugë-Dibër, kërkuan mbylljen e guroreve në Labunishtë.

Organizator i protestës është shoqata ekologjike “Natura Lab” nga Labunishta, e cila kërkoi nga ministritë dikasteriale dhe Qeveria marrjen dhe shkëputjen e koncesioneve në afat sa më të shpejtë të mundur, me qëllim që të mbrohet popullsia nga ndotja e madhe e shkaktuar nga minimet si dhe të parandalohet shkatërrimi i bukurive natyrore.

Për momentin, sipas kryetarit të “Natura Lab” Alim Salioski rrëzë malit Jabllanicë, fshat i Llabunishtës ka pasur gjashtë gurore aktive, të cilat punojnë me licenca, disa punojnë pa leje.

“Publikisht i ftojmë ministritë kompetente dhe kryeministrin Zoran Zaev të vijnë në vendin e ngjarjes dhe të binden se çfarë po ndodh në terren. Kërkojmë nga kryetari i Komunës së Strugës, Ramiz Merko të tregojë dhe të dëshmojë në çfarë mënyre është dhënë leje B e integruar për punë guroreve”, tha Alioski.

Banorët kërkuan nga SHA “Ilinden” menjëherë të ndalojë me punën në terren dhe ta tërheq makinerinë.

Nëse institucionet nuk u përgjigjen kërkesave, popullsia lokale paralajmëroi protesta më radikale para komunës së Strugës, por edhe para Qeverisë të Republikës së Maqedonisë Veriore.

Banorët e Labunishtës sot do të formojnë edhe këshill për shpëtimin e fshatit, duke apeluar për tejkalim të shpejtë të problemit dhe nepotizmit të ngjarjeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...