Efekti i koronavirusit, vjen një paralajmërim nga Samsung

Teknologji

Efekti i koronavirusit, vjen një paralajmërim nga Samsung

Më: 29 prill 2020 Në ora: 10:22
Foto ilustrim

Samsung paralajmëron se Covid-19 do të dëmtojë shitjet e smartphone.

Samsung po paralajmëron që muajt në vazhdim do të jenë të dhimbshëm pasi pandemia koronavirus prish zinxhirët global të furnizimit, dëmton kërkesën e smartphone dhe ndërlikon adoptimin e teknologjisë 5G, raporton Cnn.

Por gjiganti i Koresë së Jugut gjithashtu thotë se kriza ka ngjallur një ndryshim thelbësor në mënyrën se si njerëzit jetojnë – dhe parashikoi që besimi i botës në shërbimet digjitale është këtu për të qëndruar ndërsa miliona njerëz janë të izoluar në shtëpi.

Kompania të mërkurën raportoi fitim operacional prej 6.45 trilionë  (5.3 miliardë dollarë) për periudhën tre mujore që përfundoi në mars, rritje për 3.5% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë dhe në përputhje me pritjet e analistëve.

Të ardhurat u rritën 5.6% në 55.3 trilionë të fituar (45.4 miliardë dollarë). Fitimi neto zbriti 3,2% në 4,88 trilionë fitues (4 miliardë dollarë).

Sidoqoftë, shtrirja e tremujorit të kaluar mund të jetë e shkurtër, dhe ndërmarrja paralajmëroi që pandemia tashmë po shkakton paqartësi për pjesë të mëdha të biznesit të saj. Për shkak të paqëndrueshmërisë, Samsung nuk po jep një parashikim të plotë për vitin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat