Twitter fillon kontrollet e vërtetimit të koronavirusit për njerëzit që kërkojnë teori të konspiracionit 5G - Bota Sot
Twitter fillon kontrollet e vërtetimit të koronavirusit për njerëzit që kërkojnë teori të konspiracionit 5G

Teknologji

Twitter fillon kontrollet e vërtetimit të koronavirusit për njerëzit që kërkojnë teori të konspiracionit 5G

Më: 7 maj 2020 Në ora: 11:37
Foto ilustrim

Në përpjekjen e tij për të ndaluar përhapjen e dezinformatave në platformën e tij, Twitter ka partnerizuar me qeverinë për të siguruar një kontroll të shpejtë të fakteve kur njerëzit kërkojnë informacione që lidhen me 5G.

Para, dhe gjatë, pandemia koronavirus, 5G ishte rrënja e shumë dezinformatave dhe dezinformatave.

Keqformimi është informacion i pasaktë i ndarë në mënyrë aksidentale, ndërsa dezinformimi është të dhëna false që ndahen me qëllim të qëllimshëm për të mashtruar audiencën.

Në Mbretërinë e Bashkuar, kjo ka qenë më e spikatur pasi më shumë se 30 akte të zjarrvënies dhe vandalizmit janë zhvilluar kundër kullave pa tel nga njerëzit nën përshtypjen e rreme se sinjali ka të bëjë me përhapjen e koronavirusit.

Kjo nuk është hera e parë që kompanisë i është dashur të hapë drejtimin e njerëzve nga dezinformatat e koronavirusit.

Kompania tha se “ka zgjeruar udhëzimet për pretendime të pa verifikuara që i nxisin njerëzit të përfshihen në veprimtari të dëmshme” dhe tani do të heqin në mënyrë aktive përmbajtjen mashtruese dhe potencialisht të dëmshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat