Zhvillohet një dron me krahë, i frymëzuar nga zogu më i shpejtë në botë - Bota Sot
Zhvillohet një dron me krahë, i frymëzuar nga zogu më i shpejtë në botë

Teknologji

Zhvillohet një dron me krahë, i frymëzuar nga zogu më i shpejtë në botë

Më: 28 korrik 2020 Në ora: 10:47
Foto ilustrim

“Rolet e trefishta të krahëve përplasje për shtytje, ngritje dhe zvarritje na mundësojnë të kopjojmë modelet e fluturimit të zogjve agresivë me një kontroll të thjeshtë të bishtit”, thotë studiuesi

Një ekip ndërkombëtar i studiuesve projektoi dronin me ornitopter me 26 gramë për të qëndruar pezull, shigjetë, rrëshqitje dhe zhytje ashtu si një i shpejtë, duke e bërë atë shumë më të gjithanshëm sesa një dron tradicional me kuadroter.

Studiuesit presin që përdorimi i parë komercial i dronit mund të ishte në monitorimin e turmave të mëdha ose inspektimin e të lashtave në fusha.

Ekipi e bazoi dizajnin e dronit në një ritëm të shpejtë për të dy shpejtësinë e tij, një shpejtësi mund të kapërcejë një skifter peregrine në nivelet e fluturimit por edhe manovrimit.

“Rolet e trefishta të krahëve fluturues për shtytje, ngritje dhe zvarritje na mundësojnë të përsërisim modelet e fluturimit të zogjve agresivë me një kontroll të thjeshtë të bishtit. Në thelb, droni ornithopter është një kombinim i një paraglideri, aeroplani dhe helikopteri”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat