Viber feston 10 vjetorin e krijimit të aplikacionit

Teknologji

Viber feston 10 vjetorin e krijimit të aplikacionit

Më: 4 dhjetor 2020 Në ora: 09:12
Foto Ilustrim

Aplikacioni shumë i famshëm i thirrjeve në internet, Viber po feston 10 vjetorin e themelimit.

Ndikimi i Viber në tregun global të telekomunikimeve ilustrohet më së miri nga fakti se më shumë se një trilion minuta telefonata zanore janë bërë përmes aplikacionit gjatë dekadës së fundit, ekuivalente me një telefonatë që zgjat më shumë se dy milion vjet, thuhet sipas Jamel Agaou, drejtori ekzekutiv i Viber.

Menjëherë pas fillimit të VoIP, Viber u kthye në një platformë gjigande të mesazheve, përmes së cilës triliona mesazhe shkëmbehen rregullisht, thuhet në deklaratën e kompanisë.

Me kalimin e viteve, ekipi krijues i Viber, i cili ka 800 anëtarë, ka përmirësuar aspektin e sigurisë së aplikacionit duke mbrojtur privatësinë e përdoruesit dhe në vitin 2016 prezantoi standardin e enkriptimit nga fillimi në fund në të gjitha bisedat private dhe thirrjet.

Ky standard do të thotë që kodimi i plotë aktivizohet gjithmonë, që do të thotë që nëse bisedoni në Viber, vetëm ju dhe bashkëbiseduesit tuaj mund të lexoni mesazhet e shkëmbyera, madje edhe inxhinierët e Viber nuk janë në gjendje të hyjnë në përmbajtjen e bisedave dhe thirrjeve tuaja.

Gjatë vitit 2020, ata përmirësuan më tej aspektin e privatësisë së aplikacionit, duke shtuar funksionin e zhdukjes së mesazhit në të gjitha bisedat, dmth vetëshkatërrimin e mesazheve në biseda pas dërgimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat